Ağaç Nasıl Dikilir


Dikmenin Püf Noktaları

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede ağaç katliyamları devam ediyor. Bu katliyamcılara inat bizler ağaç dikemeye devam ediyoruz ve sizlere bir ağacın nasıl dikilmesi gerektiğini kristalkal.com olarak bu yazımızda öğretiyoruz.

Ağaç Nasıl Dikilir

1. Adım : Öncelikle yapmamız gereken ağacığımızı dikmek için uygun bir yer tespit etmek ve bu adım en önemli adım diyebiliriz.

İlk önce doğru bir etüd yapmamız gerekiyor. Size ait bir yeremi yoksa size ait olmayan bir yeremi, bahçemize, tarlamıza dikmek istediğimiz ağaç bir başkalarını kızdırmamalıdır yada onlara rahatsizlık, zarar vermemelidir. Ağacımızı dikmeden önce agac yapı olarak uygun olmalıdır. Bodur ağaç- uzayan agaç- kök bakımından kuvvetli agac gibi secimlerinizde ekeceğiniz yerle alakalıdır ve gözardı edilmemelidir.

Öyle rastgele dikeceğiniz bir ağaç ( Örneğin yerleşim alanında ise dikeceğiniz bir ağaç kanalizyona zarar verebilir. ) yıkıp dökmek anlamını içermez.

Tabi bunlar isteyerek değilde istemeyerek yaptığımız zararlardır. Bunun içinde ne türde ağaç almammız gerektiğinide karar vermeliyiz.

2. Adım : Ne türde bir ağaç alacağımıza karar verdik.

– Ağacımızı alamaya gittiğimiz yerde bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor. Satıcıya almak istediğiniz ağac türünün dikeceğiniz ekim alanına uygunluğu, yetiştirme koşulları v.b bilgileri mutlak olarak sorunuz.

– Kazdığımız çukurun iç tarafında kalan toprağı el ile kontrol ederek sert olması durumunda kürek, tırmık v.b aletlerle yumuşatın. Çukurun kenarları pürüzsüz ve cam gibi kayganlaşmışsa killi topraktır, o zaman tırmıkla o yüzeyi kazımamız gerekiyor.

– Aldığımız ağacı köküne zarar vermeden saksısından çıkaralım. birbirine dolaşmışsa bunları birbirinden çözün, unutmayınki damarlarıdır.

– Saksısından çıkardığınız ağacı zarar vermeden çukura yerleştirin. Koyacağımız toprağı ağacın kök kısmından yukarı doğru serelim.

Bundan sonra yapacaklarımız şöyle devam ediyor. Ağacımızın kökünü toprakla dolduruyoruz. Daha önceden hazırlamış olduğumuz gübreli toprağı çukura dolduruyoruz bunu yaparken elimizle yada ayağımızla toprağa basıyoruz. Bunu ne için yaptığımızı sorarsınız diye şimdiden söyleyeyim ağacımızın kök kısmıyla havanın temasını kesmek içindir.

İşlemimiz bitmek üzere dikkat etmemmiz gereken şey çukurun kenarlarını fazla doldurmuyoruz oluk şekilde bırakıyoruz. Ağacımızı sularken suyumuzun yön değiştirmesini engellemek için bırakıyoruz oluğu, gövde kısmına doğru ekstradan fazla toprak koyarak işlemimizi bitiriyoruz.

Artık gönül rahatlığıyla ağacımızı büyütebilir, ilk suyunu verebiliriz.

Kristalkalp.Com nice yeşil alanlarda buluşmak dileğiyle başka bir yazımızda buluşmak üzere hoşçakalın…

Bir önceki yazımız olan Rehberlik Hizmetleri başlıklı makalemizde engelli eğitiminde rehberlik hizmetleri, özel eğitim ve psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin genel işlevleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Ağaç Nasıl Dikilir ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

6 Ağustos 2013 Saat : 12:49
Facebook Twitter

Ağaç Nasıl Dikilir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Aralık 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Böbrek Taşı Kırma

Dışarıdan ses dalgaları ile taşın parçalanması 1980'li senelerin ilk başlarından beri uygulanmakta olan dışarıdan ses dalgaları ile taşın parçalanması (ESWL) günümüzde...

Tablet satışlarında rekor

Tablet satışlarında rekor artış International Data Corporation (IDC) şirketinin araştırması, 2012'de 128,3 milyon tane tablet satıldığını, bu rakamın 2011'de ise...

Pan Fried Halibut

Pan Fried Halibut Recipe Ingredients: 1 egg 1 cup all-purpose flour 2 tablespoons dried herbes de Provence 1 teaspoon seafood...

Kapat