Ağız Kanseri


Ağız kanseri, büyük ihtimalle ağız içerisinde, dudakların üstünde, bademciklerde, tükürük bezlerinde ve gırtlakta oluşan bir kanser türüdür. Dil, diş eti, dudak ve ağız tabanı kanseri en yaygın ağız kanserleridir. Erkeklerde görülme durumu kadınlara oranla iki kat henüz fazla olan ağız kanseri, genel olarak 40 yaş ve üstünde kişilerde görülmektedir. Fakat son dönemlerde bu sınır genç yaş düzeylerine inmeye başlamıştır.

agiz-kanseri

Ağız kanseri hastaya birden çok huzursuzluk vermektedir. Konuşma bozukluğu ve zorluğu bu rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bundan ötürü ağız kanserinin erken tanı ve tedavisi son derece önemlidir. Ağız kanserleri erken dönemde tanı edilerek iyileştirme edilmez ise yayılarak devamlı olarak ağrı, fonksiyon kaybı, iyileştirme sonrasında düzeltilmesi olabilir olmayan yüz ve ağız deformasyonları, ayrıca ölümlere bile neden olmaktadır.

Bazen ağız kanserini fark etmek olabilir olamaya bilmektedir. Bu buna benzer durumlar genel olarak diş hekimlerinin muayenesi veya konusunda uzman olan hekimlerin ile ortaya çıkmaktadır.

Ağız kanserinin belirtileri şunlardır:

 • Dudak, diş eti ve ağız içerisinde kolaylıkla kanayan ve iyileşmeyen yaralar
 • Yanak ve dilde hissedilir seviyede şişme ve kalınlaşmalar
 • Ağzın herhangi bir kısmında hissizlik veya uyuşukluk
 • Çiğneme güçlüğü halleri
 • Yutkunma güçlüğü halleri
 • Diş eti, dil ve ağızda kırmızı benek oluşması durumu
 • Ses değişikliği buna benzer ana belirtilerdir.

Ağız kanserinde ortaya çıkan kanser tümörü her vakit ağrı yapmayabilir. Fakat büyük çoğunlukta kanamalı ülsere yol açmaktadır. Bu belirtiden yola çıkılarak kolaylıkla belirleme edilmesi mümkündür. Fakat dil kanseri bunun tersi bir statü ortaya çıkarmaktadır. Son derece ızdırap verecek seviyede olan bu ağrılar dilin bükülemez hale gelmesine yol açmaktadır. Kanser ilerleyerek sağlıklı ağız dokularına zarar verdiğinde ağrı şikayeti de başlar. Şahsın ağız kanserini fark etmesi kolay değildir.

Ağız kanserinin en mühim sebebi olarak tütün ve tütün ürünleri gösterilmektedir. Sigara, puro, pipo buna benzer ürünler aralarında geçiş inşa etmek ve devamlı olarak değerlendirmek ağız kanserinin temel nedenidir. Ek olarak dudak tiryakiliği olarak halk aralarında ifade edilen alışkanlık da ağız kanserine yol açmaktadır. Sigarayı uzun süre ağızda tutmak bir öncü olarak ifade edilmektedir. Bilindiği buna benzer sigara sadece ağız kanseri için değil öbür kanser türleri için de bir tetikleyici olarak onay edilmektedir. Sigara kullanan kişilerde gırtlak, boğaz, akciğer, yiyecek borusu buna benzer kanserlerin ortaya çıkış olasılığı çok henüz yüksektir. Sigara dumanı içerisinde yer alan tahripkâr maddeler vücutta kanser yapımı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Ağız kanserinin öbür mühim nedeni alkoldür. Sık sık alkol kullanımı sebebi ile ağız ve dişlerde meydana gelen yaralar ileride ağız kanserini tetiklemektedir.

Ağız kanseri riskinin azaltılması için;

 • Sigara, sigar, pipo buna benzer tütün ürünlerinin kullanmayı bırakınız ve hiçbir zaman tütün çiğnemeyiniz
 • Aşırı alkol kullanmaktan uzak durunuz.
 • Meyve ve sebzeden zengin bir diyetle besleniniz
 • Düzenli olarak diş hekimine gidiniz.

Ağız kanserine tanı koymak için mutlaka hekim muayenesi gerekmektedir. Ağızda oluşabilecek bir şişlikte derhal doktora görünmek en doğrusudur. Ağız kanseri konusunda ilk muayene görsel olarak yapılmaktadır. Ağız için hekim açısından mufassal inceleme yapıldıktan sonra var olan şişlik veya çatlak üzerinden biyopsi alınarak çözümleme yapılır. Bu çözümleme kesinlikle tanı koyabilmek için en mühim yoldur. Ağız kanserinin kemikleri ve öbür organları etkileyip etkilemediği bu biyopsi neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Ağız kanserinde müdahale cerrahi olarak yapılmaktadır. Yapılan cerrahi müdahale ile kanserli dokular yok edilmektedir. Fakat bu tedaviyle beraber hastaya radyoterapi ve kemoterapi de uygulanmaktadır. Bir takım ağız kanseri türlerinde ise lazer tedavisi uygulanmaktadır. Fotodinamik adı verilen bu iyileştirme yöntemiyle kanser hücreleri yok edilmeye çalışılır.

Ağız kanseri erken tanı edilirse iyileşme oranı yüksek olan bir hastalıktır. Cerrahi müdahale sonrasında bazen yumuşak dokularda ve kemikli yapılarda protez ve yapay ameliyatlar gerçekleştirmek gerekebilir.

Ağız kanserinin tedavisi sırasında ağız sağlığının korunması da mühim bir husustur.

Bunun için hastanın yapması gerekli olan işler şunlardır:

 • Yemeklerden sonra yumuşak diş fırçasıyla dişleri her gün fırçalamak ve diş ipiyle temizlemek
 • Baharat ve çiğ sebzelerden kesinlikle uzak durmak
 • Kuruyemiş ve bisküvi türü yiyeceklerden uzak durmak
 • Tütün ve alkolden uzak durmak
 • Şekersiz sakız çiğnemek

Bir önceki yazımız olan Mide Ağrısına Ne İyi Gelir başlıklı makalemizde mide ağrısı, mide ağrısı nasıl geçer ve mide ağrısına doğal çözümler hakkında bilgiler verilmektedir.

Ağız Kanseri ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

Facebook Twitter

Ağız Kanseri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Kasım 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Üç Roman – Marcel Schwob

Üç Roman Bugünki yazımızda '' Altın Maskeli Kral - Monelle'nin Kitabı - Düşsel Yaşamlar '' adlarıylada bilinen Marcel Schwob'un yazdığı...

Benim Eşim Çalışmıyor

Ev hanımlığı en ağır işlerdendir, ev hanımlığı bir meslek grubuna dahil edilmeli ve Ev Hanımlığı Sigortası yapılmalı veya doğrudan Analık Sigortası...

Çay Balığı

Çay Balığı Hazırlanışı Malzemeler: 1,3 kg çay balığı 2 adet soğan 8 adet defne yaprağı tuz biber Hazırlanışı: Kaynayan tuzlu...

Kapat