Allah’ın(cc) Varlığını Nasıl Anlarız


Allah’ın(cc) Varlığını Nasıl Anlarız

Allah’ın varlığını nasıl anlayabiliriz?

Evrenin var oluşu Allah’ın varlığının en büyük delilidir. İnsanın Allah’ın varlığını anlaması icin kendisine, yeryüzüne ve gökyüzüne bakması yeterlidir. Çünkü hicbir şey tesadüfen, kendiliğinden meydana gelemez. Gözlem ve deneye dayanan, varlığın yapısını ve işleyişini inceleyen pozitif bilimler, evrende bir sebep-sonuc ilişkisi olduğunu; hareket ettirici bir güc olmadan hicbir şeyin hareket edemeyeceğini belirtir. Bu durum varlık ve olayların tesadüfen meydana gelmesinin mümkün olmadığını ortaya koymaktadır. Çünkü insan aklı, hicbir şeyin kendiliğinden meydana gelmeyeceğini, her şeyin bir yapıcısının var olduğunu kabul etmektedir. Örneğin hepimizin kullandığı kalem ve defterin bir imalatcısı, okuduğumuz kitabın bir yazarı, duvarda asılı duran resmin bir ressamı, oturduğumuz sıranın bir ustası olduğunu kabul ederiz. Her şeyin bir yapıcısı, bir ustası olduğuna göre, evrenin de bir yapıcısı ve yaratıcısı bulunmaktadır. O da Allah’tır.

Ünlü Fizik bilgini Lord Calvin şöyle diyor: “İyice düşündüğümüzde bilimlerin sizi Allah’ın varlığına inanmaya zorladığını göreceksiniz” Bilim adamı R.C.Eartes’e göre tesadüfe inanmak, icinden cıkılmaz sorular doğurur. “Eğer hayatın tesadüfle bir atom ve moleküllerin birleşerek meydana geldiğine inanılacak olursa, o zaman ortaya bakımından, her şeyi yaratan Allah’ın varlığına inanmaktan cok sorular cıkar” Eartes’in belirttiği gibi şayet Allah’ı yaratan bir yaratıcı olduğu düşünülecek olursa, o yaratıcıyı yaratan başka bir yaratıcının da bulunması gerekir. Aynı şey, bu yaratıcı icin de düşünülecektir. Netice olarak sonsuza doğru bir silsile takip edecektir. Bu durum bizi sonuca ulaştıramayacağı gibi, da bunu kabul etmez.

Bütün bu düşünceler sonucta bizi ve evrendeki varlıkları yaratan ve devam ettiren bir kudretin var olduğu inancına ulaştırır. Bu yüce varlığa Allah diyoruz. Kur’an, bir yaratıcının varlığının şüphe edilmeyecek kadar acık olduğunu şöyle ifade etmektedir: “Gökleri ve yeri yaratan Allah hakkında şüphe mi var?” (İbrahim suresi, 10)

Allah’ın varlığını bulmada aklın ve ilmin önemi nedir?

Akıl Allah’ın insana verdiği en büyük nimettir. İnsanı diğer varlıklardan ayıran özelliklerden biridir. Akıllı düşünen ve bilen bir varlık olan insan bu yeteneklerini kullandığında Allah’ın varlığını daha iyi kavrar.

Kur’anıkerim’e göre düşünen, araştıran her insan Allah’ın varlığına aklıyla ulaşabilir. Eğer akıl şartlanmamışsa, Allah’ın varlığını kolayca kabul eder. Kur’an bu gerceği şöyle dile getirir: “Kesin olarak inananlara, yeryüzünde ve kendi icinizde Allah’ın varlığının nice delilleri vardır; görmez misiniz?” (Zariyat suresi, 20-21) Başka bir ayette ise Allah’ın varlığına inanmamak aklını kullanmamak olarak kabul edilmiştir. “Allah katında, yeryüzündeki canlıların en kötüsü gerceği düşünmeyen sağırlar ve dilsizlerdir.” (Enfal suresi, 22) Ayrıca Kur’an’da Hz. İbrahim’in düşünerek Allah’ın varlığına nasıl ulaştığı anlatılır. Peygamberimize de gelen ilk ayetler öğrenmek, bilmek, araştırmakla ilgilidir. İnsan aklını kullanarak kendisini, cevresini, Rabb’ini tanır ve ona inanır. Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Kulları arasında Allah’ın varlığını acıkca görüp saygı gösterenler, bilginlerdir” (Fatır suresi, 28)

Bir önceki yazımız olan Dinimizin Düşünce Hürriyetine Bakışı Nasıldır başlıklı makalemizde din ve özgürlük, dinimize göre düşünce özgürlüğü nedir ve düşünce hakkında bilgiler verilmektedir.

Allah’ın(cc) Varlığını Nasıl Anlarız ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

Facebook Twitter

Allah’ın(cc) Varlığını Nasıl Anlarız Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Kasım 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Yumurta Kabuğundan Sanat

Yumurta Kabuğundan Sanat -Yumurta Kabuğu Desenleri Slovakyalı Franc Grom, üstüne en az 2 bin delik açarak heykel haline getirdiği yumurta...

Stronsiyum Mineralleri

Coğrafya - Madenler - Stronsiyum 1960'ların sonunda renkli TV yapımı yüksek miktarlara ulaşmış ve kullanılan yüksek voltaj daha yüksek seviyede...

Kalbimdeki Duam

KALBİMDEKİ DUAM Pencereyi açtım; Ay'ı, Yıldızları, Geceyi seyre daldım Yağmur yağıyor,elimi pencereden dışarı uzatıyorum... Yağmur; bereketti, rahmetti, sevgiydi... Dualar dökülüyor...

Kapat