Araçlarda Yakıt Tasarrufu


Günümüzde akılcı sürüş alışkanlıkları sayesinde her mevsim sağlarız. Ancak kış aylarında havalar iyiden iyiye soğuduğunda şunlar dahada tesirli bir hale geliyor. Kış aylarında aracınızın verimliliği yarısı yarıya düşebilir. Ve gereğinden fazla yakıt harcamak hem bir cebinize hem bir de çevreye kayıp.

araclarda-yakit-tasarrufu

Yoğun kar sırasında bagajda birkaç kilogram ekstra ağırlık bulundurmak yol tutuşu artırsa da, ekstra yük soğuk havalardaki yakıt ekonominizi aksi yönde etkileyecektir. Az yakıtla uzun kilometreler gidebilmek için ekstra yükten kesinlikle kurtulmalısınız. Taşıtınızın direksiyonu başına geçmeden önce aracın haricinde oluşan kar ve buzu temizlerseniz, ihtimal etmediğiniz kadar gereksiz yükten kurtulmuş olursunuz, buz çözücüyü gereksiz yere de uzun müddet kullanmak zorunda kalmazsınız.

Öndeki arabayı sollama dürtüsüne dayanabilirseniz az yakacağınızı biliyor muydunuz? Bilhassa karlı havalarda öndeki aracın izlerini izlemek ile az yakıtla uzun süre gitmenizi sağlar zira çok az bir kar bile yağsa aracınız ilerlemek için fazla enerji harcamak zorunda kalmaması anlamına geliyor. Yapabiliyorsanız yol tamamiyle kardan arınana kadar beklemek ya da öndeki aracın izlerinden gitmek en mantıklısı.

Kış aylarında aracınızı kapalı bir garaja park yapmak, kullanmadığınız dönemlerde taşıt sıcaklığını koruyacağından motoru uygun sıcaklığa getirmek dışarıdakilere göre hızlı olacaktır. Aracınızı sürüş öncesi 30 saniye çalıştırmanız ısınması için yeterince hatta bunun fazlası Avrupa ve Amerika’da çevre kirliliği suçuna giriyor ve gereksiz yakıt israfı. 30 saniye çalıştırıp, aracınızın geri kalanının sürüş sırasında ısınmasına müsade verin. İlk 5 kilometrede yavaş yavaş ilerlerseniz ekstra yakıt tüketmeden bütün aracın ısınmasını en tesirli şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Hava soğukken araçta kısa bir müddet beklemeniz gerektiğinde motoru ve klimayı açık tutmak pratik gelse de, şayet on saniyeden uzun müddet duracaksanız motoru kapatmanız favori. On saniye çalışır durumdayken aracınızın motoru kapatıp tekrar çalıştırdığınız da fazla yakıt tüketir. Motoru boşa çalıştırdığınız vakti azaltmak kış aylarında hem bir yakıt tasarrufu sağlar hem bir de soğuk havada motorunuzu az zorlamış olursunuz.

Maksimum yakıt tasarrufu için halledeceğiniz küçük işler için her defasında kısa yolculuklar yapmaktansa, eskiden planlayarak tek seferde ve hatta en kısa güzergahı kullanarak halletmek de yakıt tasarrufu sağlar. Şayet yağış olmayan günleri seçerseniz ekstra tasarruf etmiş olursunuz. Şayet uğrayacağınız yerlerde fazla kalmayacaksanız, motoru fazla soğumadan tekrar çalıştıracağınız için de az yakıt tüketirsiniz.

Uzun yol şoförlerinin iyi bildiği bir kavramı da hatırlatmakta fayda var. Yanlızca soğuk havalarda değil her koşulda şuanda da olabilitesi yüksek olan, frensiz sürüş. Yani arabanızın frenleri çalışmıyormuş buna benzer düşünerek yolda olmaktan söz ediyoruz. Bu da diğer araçlarla aranıza bolca izleme mesafesi koymak demek. Yani öndeki taşıt fren yaptığında frenlemek yerine ayağınızı gazdan çekerek yavaşlayabileceğiniz bir mesafeden söz ediyoruz. İstanbul trafiğinde üzgünüm olabilir olmayan bu tekniği uzun yollarda kullanabilirsiniz.

Unutmayın, araba motorları düşük ve değişmeyen hızlarda fazla efor harcamadan en verimli şekilde çalışırlar. Gaza basıp hızlandıktan hemen sonra aniden frene basıp durmaya çalışmak motoru gereğinden fazla enerji sarfetmeye yöneltir ve sonuçta fazla yakıt kullanmaya neden olabilir. Çoğu araba zirve performansına 100 km’nin altında ulaşır bu hızın azıcık altında sabit gitmek size az yakıt tüketmenize neden olacaktır.

İyi Sürüşler…

Bir önceki yazımız olan En İyi 10 Protein Tozu başlıklı makalemizde en iyi protein tozu, en kaliteli protein tozu ve gold standard whey hakkında bilgiler verilmektedir.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

30 Aralık 2014 Saat : 2:05
Facebook Twitter

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Kasım 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Gökhan Tepe – Adı Aşk Olsun Şarkı Sözü

Gökhan Tepe Adı Aşk Olsun Şarkı Sözü Al beni yeni baştan yaz Cümleler kurup hayata dolduralım Her gece nefesinle uyut...

Gidiyorum Ben

terkedişle ilgili resimler, gitmekle ilgili resimler

4 Yaş Çocuğunun Gelişimsel Özellikleri Ve Desteklenmesi

Çocukların gelişimsel özelliklerini tanıma ve değerlendirmenin asıl amacı, çocukların neleri bilmediği, yapamadığı değil, neleri bildiği ve yapabildiklerini anlamaktır. Bu bir...

Kapat