Bayanlarda Kansere İşaret Belirtiler


Aslına bakarsanız bizleri ikaz ettiği halde görmezden geldiğimiz belirtilerle ortaya çıkan birden çok bayan kanseri var. O kanserleri ve hangi belirtilerin dikkate alınması gerektiğini Kristalkalp.com olarak araştırdık ve  bayanlarda kansere işaret belirtilerini sizlerle paylaşıyoruz.

bayanlarda-kansere-isaret-belirtiler

 • Sebepsiz ya da açıklama getiremediğiniz  kilogram kayıpları : birden çok bayan kilogram vermeye çalışmadan kilogram kaybını memnuniyet verici olarak düşünse de aslına bakarsanız diyetine özen göstermediği halde sebepsiz kilogram kaybı kanser değilse bile tiroid ya da buna benzer hastalıkların habercisi olabilmektedir .
 • Şişkinlik : Birden çok bayanın ortak sıkıntısı olan şişkinliğe karın ağrısı veya pelvik ağrı da eşlik ediyorsa yumurtalık kanserinin habercisi olabilmektedir. Şişkinlik problemini her gün yaşamaya başladıysanız ve birkaç haftadan fazla sürüyorsa kesinlikle hekiminize danışın.
 • Memede değişiklikler : Göğüs muayenesi her kadının aylık periyotta yapması gerek olan olan bir sağlıklı kontrolüdür. Bilhassa göğüs bölgesinde kızarıklık, derinin kalınlaşması buna benzer göğüs kanserinin çok nadir görülen agresif belirtilerinin haricinde göğüs dokusunda meydana gelen ve bir haftadan fazla süren şişliğin kesinlikle dikkate alınması ve hekime başvurulması gerekir. Aynı şekilde göğüs görünümünüzdeki değişim veya akıntı da rahatsızlık habercisi olabilmektedir. Bu vaziyette hekiminize başvurarak muayene olmalı ve mamografi, ultrason, MR ve gerektiğinde biyopsi yaptırmalısınız.
 • Sayı dönemi haricinde kanama : Menopoz dönemi öncesi bayanlar aralarında sayı dönemi düzensizlikleri görmezden gelme eğilimi ne yazık ki yaygındır. Fakat bu dönemde gerçekleşen kanamalar kolorektal kanserlerin belirtisi olan gastrointestinal kanamalar da olabilmektedir. Bilhassa sayı dönemi içerisinde veya haricinde görülen anormal kanamalar kadınlarda en sık görülen jinekolojik kanser olan rahim kanserinin belirtisi olabilmektedir.
 • Cilt değişiklikleri : Ciltte görülen ani değişiklikler bazen fark edilemeyebilir. Fakat ciltte görülen renk değişikliklerini kesinlikle izleme etmek gerekir. Şayet aniden deride kanama ortaya çıkarsa, o da kontrol edilmelidir.
 • Yutma zorluğu ve hazımsızlık : Uzun zamandır devam eden hazımsızlık mide veya yiyecek borusu kanserinin habercisi olabilmektedir. Bu sebeple diyetinize özen ettiğiniz halde geçmeyen bir hazımsızlık problemi yaşıyorsanız kesinlikle hekiminize başvurun. Son dönemlerde ortaya çıkan yutma güçlüğü problemleri yiyecek borusu ile ilgili problemlerin veya akciğer kanserinin belirtisi olabilmektedir.
 • İdrar veya dışkıda kan : Şayet idrar veya dışkıda kan fark ederseniz hemoroid diyerek geçmeyin. Bilhassa dışkıda şekil ve renk değişiklikleri laf konusuysa kesinlikle hekiminize başvurun. Muayenenin sonrasında gerek olan görüldüğünde kolonoskopi testi ile probleminizin nedeni ortaya çıkarılabilir.
 • Ağızda değişiklikler : Bilhassa sigara içiyorsanız ağzınızdaki değişiklikleri izleme edin ve kesinlikle diş hekiminize başvurun. Ağız içi veya dil üstünde oluşan beyaz lekeler ağız kanserinin belirtisi olabilmektedir.
 • Lenf nodlarındaki değişiklikler : Koltuk altı veya boyun bölgesinde bulunan lenf nodlarında meydana gelen şişlikleri dikkate alın ve kesinlikle hekiminize başvurun. Lenf nodlarındaki değişiklikler herhangi bir enfeksiyon kaynaklı olabileceği buna benzer kanserin de habercisi olabilmektedir .
 • Ateş : Açıklanamayan ateş, grip, enfeksiyon kanserin habercisi olabilmektedir . Bilhassa kan kanserlerinin en mühim ve erken işaretlerinden biri de ateştir.
 • Yorgunluk : Pek çok hastalığa ev sahipliği yapan yorgunluk kanserin de belirsiz olan belirtilerinden biridir. Amerikan Kanser Derneği’ne gereğince ,yorgunluk lösemi, kolon veya mide kanserinin erken belirtisi olabilmektedir.
 • Kalıcı öksürük : Grip, alerji ve bir takım ilaçların yan tesiri öksürüğe neden olabilmektedir. Fakat üç veya dört hafta buna benzer uzun süreli devam eden öksürük göz ardı edilmemelidir. Bilhassa sigara içiyorsanız ve uzun zamandır devam eden bir öksürüğünüz varsa kesinlikle hekiminize başvurun.

Bir önceki yazımız olan Göz Yaşı ve Görevleri başlıklı makalemizde göz, göz kuruluğu ve göz yaşı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bayanlarda Kansere İşaret Belirtiler ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

Facebook Twitter

Bayanlarda Kansere İşaret Belirtiler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Kasım 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Profiterol Nasıl Yapılır

Hazırlama süresi: 25 dk Pişirme süresi 60 dk 8-12 Kişilik Malzemeler: 1/2 bardak su 1/2 paket tereyağı Bir çimdik tuz...

Ben zenci Türk’üm

Hakan Şükür - Ben aslen Türk değilim SEN NE YAPACAKSIN “Muhalefetin cirkin bir şekilde istismar ettiği bir meseleye değinmek istiyorum....

Zordur Yaşlılık Bilemezsin

Şairimizin yazdığı gibi 'Yolun Yarışı’nda değilim Yolun sonundayım belki şimdi Bitmedi ama yol yürüyeceğim bilirim Zordur yaşlılık bilemezsin Şunları yapardın...

Kapat