Böbrek Taşı Kırma


Dışarıdan ile taşın parçalanması

1980’li senelerin ilk başlarından beri uygulanmakta olan dışarıdan ses dalgaları ile taşın parçalanması (ESWL) günümüzde 2 cm’den küçük üst üreter ve içindeki taşlar için temel iyileştirme kabul edilmektedir.

Tedavi büyük ihtimalle anestezi gerektirmez. Hastalarda iyileştirme sırasında oluşacak rahatsızlığın azaltılması için yaygın olarak ağrı kesici kullanılmaktadır.

Tedavi sırasında hastalanmış özel bir yatakta yatar ve su dolu bir yastık cildine dayanır. Su dolu yastık içerisinde oluşturulan ses dalgaları insan vücudundan geçerek yeri ultrason ya da X-ışınları ile belirleme edilmiş taşa odaklanır. Oluşan ses dalgaları taşta parçalanmalara yol açar ve hastalanmış parçalanmış taş parçalarını bol su içip hareket ederek idrar yolu ile düşürür.

Seyrek olarak kanala düşecek taş parçaları tıkanmaya yol açabilir ve bu vaziyette idrar akışının yeniden sağlanması için DJ kateter adı verilen özel bir stentin yerleştirilmesi gerekebilir.

Tedavi sırasında kaçınılmaz olarak böbrek dokusu da darbe almaktadır ve bu kanlı idrara yol açmaktadır. Bu sebeple kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ESWL tedavisi süresince ara verilmesi kuraldır.

Ufak taşlar tek seansta kırılabilmesine rağmen taş boyutu ve sertliği arttıkça taşın tamamiyle temizlenmesi için her biri aralarında 5 ila 14 gün olmak amacıyla çok sayıda seans gerekebilmektedir. Seans sayısı taşın tedaviye cevabı ve böbreğin durumu göz önüne alınarak hastaya kayıp vermemek için makul bir sayıda sınırlandırılmalıdır.

http://www.kristalkalp.com/bobrek-tasi-kirma.html

Üreteroskopik Litotripsi – İdrar yolu ile yapılan kapalı ameliyat

İdrar kanalının herhangi bir noktasında takılarak idrar akımına engel olan taşların üreteroskop adı verilen özel cihazlarla iyileştirme edilmesine URS adı verilmektedir. Ucunda kamera ve ışık bulunan üreteroskoplar ile idrar yapılan delikten girilerek boyunca ilerlemek ve herhangi bir kesi yapmadan tıkanıklığa yol açan taşa ulaşmak muhtemel olmaktadır. Taş görüntülendiğinde lazer ya da mekanik bir enerji kaynağı ile parçalanmakta ve parçalar özel taş yakalayıcılar ile tutularak vücut dışına alınmaktadır. İşlem bitiminde cerrah idrar kanalının henüz rahat iyileşebilmesi için idrar kanalında DJ kateter adı verilen bir stent bırakabilmektedir. Bu stentlerin cerrahın belirlediği süre bitiminde mutlaka çıkarılmaları gerekir. Hastalanmış bu işlem bitiminde aynı gün taburcu edilmekte ve ertesi gün normal hayatına geri dönmektedir. Son yıllardaki teknolojik gelişmeler ile üreteroskopların bükülebilir olan modelleri yaygın kullanım bulmuştur.

Bükülebilir modeller rijit modellerin aksine herhangi bir anatomik engelden ya da idrar kanalının aşırı açılanmasından etkilenmeksizin böbrek içine kadar ulaşabilir ve hamilelik buna benzer ESWL‘nin kullanılamadığı hastalarda böbrek ve üst üreter taşlarının tedavisinde başarı ile kullanılabilmektedir.

Perkütan Nefrolitotripsi (PNL) – Ciltten açılan deliklerle yapılan kapalı ameliyat

Böbrek içerisinde yerleşmiş 2 cm.den büyük ya da 2 cm.den küçük olmasına rağmen ESWL‘ye dirençli taşların tedavisinde tercih edilen metot Perkütan Nefrolitotripsi’dir. Bu yöntemde sırtta yapılan 1,5 cm.lik bir kesiden böbreğin toplayıcı kanallarına ulaşan bir boru yerleştirilmektedir. Bu boru içinden ilerletilen nefroskop adı verilen ucunda kamera ve ışık kaynağı olan bir cihaz ile taş görüntülenmekte ve URS yöntemine benzer bir şekilde lazer, ultrasonik ya da mekanik bir enerji kaynağı kullanılarak kırılmaktadır. Kırılan parçalar borudan alınmakta ve boru çıkarılırken deliğin olduğu noktadan böbrek içine uzanan bir idrar drenaj kateteri (nefrostomi) bırakılmaktadır. Ertesi sabah yapılan kontrollerde böbrek içerisinde taş kalmadığı gösterildikten sonra bu drenaj kateteri kapatılmakta ve böbrekten idrar kesesine akımda bir sıkıntı olmazsa çekilmektedir. Hastalanmış bu cerrahiden sonra takribî 3 gün hastanede kalmakta ve taburcu olduktan 7 ila 10 günün ardından gündelik aktivitesine geri dönebilmektedir.

Laporoskopik Taş Ameliyatları

Laporoskopi’nin taş tedavisindeki yeri çok kısıtlıdır. Böbrek pelvisinde bulunan çok büyük taşlarda açık ameliyatın alternatifi olarak kullanılabilir.

Açık Taş Ameliyatları

1980’lerden önce tek taş iyileştirme yöntemi olan açık cerrahi günümüzde artık neredeyse tamamiyle terk edilmiştir. Anatomik bozuklukların eşlik ettiği ya da minimal invazif yöntemlerle tedavisi çok uzun sürecek olgularda hala daha bir takım kliniklerde tercih edilmektedir.

Böbrek Taşı Tedavisinden Sonra Ek Önlem Gerekir mi?

İlk taş atağından sonra hastaların temel bir takım kurallara uymak haricinde yapmaları gerekli olan ileri araştırma ve iyileştirme yoktur. Bu hastaların uymaları gerekli olan temel ilkeleri sıralarsak:

Bol su için

İçilen miktar değil çıkarılan idrarın konsantrasyonu önelidir. İdrar renginiz koyulaşmasın.

Eğer ihtiyacınız varsa kilolarınızdan kurtulun

Kilo problemi olan insanlarda taş sık görülür

Kalsiyumlu gıda tüketin

Kalsiyumdan zengin beslenme taş sıklığını azaltır. Ekstra edinilen kalsiyum desteği ise etkisizdir.

Çay içimini kısıtlayın

  • Çay oksalat tarafından çok zengin bir içecektir.
  • Greyfurt suyu ve gazlı içeceklerden uzak durun
  • Aşırı protein alımından kaçının
  • Beslenmenizde oksalat alınımını kısıtlayın ve oksalattan fakir sebze ve meyvelere bol yer verin.

İki seferden fazla taş düşürmüş ya da taş tedavisi sonucu olarak tam temizlenme sağlanamamışsa bu hastalarda detaylı bir ölçümlendirme gerekir. Bu hastaların 24 saatlik idrar ve kan testlerinde taşın sık oluşum nedeni araştırılmakta ve bu nedene baz alınarak diyet ya da ilaç tedavisi yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Paslı Çivi Batınca Ne Yapılmalıdır? başlıklı makalemizde ayağa çivi batması, çivi ve paslı çivi batması hakkında bilgiler verilmektedir.

Böbrek Taşı Kırma ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

Facebook Twitter

Böbrek Taşı Kırma Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Ekim 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
LG 47LM760S LED Cinema 3D Smart TV

Cinema 3D Smart TV 47" LED Cinema 3D Smart TV; Magic Motion kumanda, 6 adet FPR gözlük, dahili Wi-Fi, MCI 800Hz gibi...

2013 Mezuniyet Ayakkabıları

2013 Mezuniyet Ayakkabı Modelleri, Mezuniyet Ayakkabı Modelleri, Mezuniyet Balosu Ayakkabı Çeşitleri

Burun Kanaması

Burun Burun kanamaları daha çok 2-10 yaş arasında çocuklarda ve 50 yaş üzerinde erişkinlerde görülür. Kanamaların çoğu burunun ön kısmından...

Kapat