Burun Tıkanıklığı Çekenler


Kış mevsimi geldi demek grip nezle demekle aynı şey, bu ise bizlere huzursuz edici burun tıkanıklarının habercisi.

ve burun akıntısı ile kendini belli eden ve hayat kalitesini aksi yönde etkileyen hastalığın gelişimini kolaylaştıran ve tedavisini zorlaştıran burun tıkanıklığı her sinüzit hastasında dikkate alınması gerekli olan bir statü olduğunu ifade edilir.

burun-tikanikligi-cekenler

Sinüzit yüz kemiklerinin aralarında yer alan havalı boşlukların yani sinüslerin iltihabıdır. Yüz de zonklayıcı bir ağrıya sebep olur, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı da eşlik eder.

Baş ağrısı büyük ihtimalle sinüzitten mi kaynaklanır ? diyerek sorulacak olursa; Hayır, bu ifade yanılgı olur. Baş ağrılarının büyük kısmı yaklaşık yüzdelik 85’i gerilim tipi baş ağrısıdır, yüzdelik 5’i ise sinüzit kökenlidir.

Sinüzit bilhassa tedavisi yapılmamış nezle, grip sonrasında gelişebilir. Kış aylarında henüz sık soğuk algınlığına yakalandığımız göre sinüzite bir yönüyle da diyebiliriz ama yaz döneminde de sinüzit olan ve bu durumdan muzdarip pek çok hastalanmış hasat var. Uygun tedaviye rağmen sık sık sinüzit oluyorsanız altta yatan kesinlikle bir sebep vardır.

Ya burun tıkanıklığı yapan kemik eğriliği, burun eti büyümesi ya da şahsın alerjik yapısı sinüzite ne sebeple oluyordur. Nadiren diğer sebepler de olabilmektedir elbette, araştırmak gerekir. Sinüs enfeksiyonu kontekst nesiç ve kemik yapılara yayıldığı takdirde yüz kemiklerinde iltihaba, körlüğe, menenjitte ve beyin absesine ne sebeple olabilmektedir .Bunlar son derece tehlikeli ve aciliyetli tedavisi gerekli olan durumlardır.

Özellikle çocuklarda sinüzit dikkatle izlenmesi gerekli olan bir statü.

Tedavinin püf noktaları ise şunlardır;

Uygun antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bunun yakınında dayanak tedavisi de verilebilir. Akut durumlarda iyileştirme süresi büyük ihtimalle 10-14 gün aralarında değişir. Kronik vakalarda ise bir ay ilaç tedavisi sürdürülmelidir. 7 günden fazla süren burun akıntınız ya da uzamış nezle, gribiniz varsa sinüzit olma ihtimaliniz olabildiğince yüksektir.

Bu sebeple soğuk algınlığı deyip geçmeyin, önleminizi kesinlikle alın. Hastalığın kronikleştiği durumlarda, ilaç tedavisine cevap alınamadığında ameliyat gerekir. Sinüslerin havalanmasını tekrar sağlamak göre sinüs kanalları endoskopik sinüzit ameliyatı ile temizlenir. Şayet enfeksiyon göz, beyin ve kontekst kemik yapılara yayılırsa yani komplikasyon gelişirse cerrahi iyileştirme devreye girer. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi iyileştirme olabildiğince yüz güldürücüdür.

Sinüzitten korunmak göre bağışıklık sistemini nedeniyle direnci düşüren yorgunluk, uykusuzluk ve kötü beslenmeden uzak ara vermek gerekir.

Burun tıkanıklığı kesinlikle iyileştirme yoluna gidilmeli ve tedavi edilmelidir.

Ayrıca ıslak saçlarla soğuk havaya çıkılmamalı. Ev ve iş yerimizdeki havanın nemi çok düşük olmamalı. Uzamış grip ve nezleye bilhassa dikkat edelim. Burun iç kısmındaki kıkırdak ve kemikten oluşan orta bölmenin eğriliği yani deviasyon olabildiğince mühim bir sebeptir. Burun eti büyümeleri ve alerjik kişilerde ortaya çıkan polipler de burun tıkanıklığı yapar.

Sigara ve hava kirliliği de mühim nedenler arasındadır. Sigara dumanı burun ve sinüslerdeki temizleme fonksiyonunu bozar. Bu şekilde partiküller ve tozlar burnun içerisinde kalır bu statü burun iç yüzeyindeki dokunun ödemlenmesine sebebiyet verir, burun etleri şişerek büyür. Herşeyden önce sinüslerin fonksiyonlarını sürdürebilmeleri göre iyi havalanmaları gerekir, burun tıkanıklığında sinüs havalanması aksi etkilendiği göre sinüzit gelişebilir.

Ayrıca sinüslerin içindeki sıvının muntazam olarak boşaldığı kanallarda da tıkanıklık oluşması sinüzite zemin hazırlar. Bu sebeple sık tekrarlayan sinüzit ataklarını önlemek göre altta yatan burun tıkanıklığının nedenini bulmak ve iyileştirme yoluna gitmek önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kanseri başlıklı makalemizde ağız kanseri belirtileri, ağız kanseri nedir ve ağız kanseri sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Burun Tıkanıklığı Çekenler ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

Facebook Twitter

Burun Tıkanıklığı Çekenler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Kasım 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Tarihte Siyasi Partiler

Tarihte Siyasi Partiler Partiler, toplum icindeki farklı düşünce ve cıkarları olan topluluklardır. Tarihi bu acıdan İncelersek, Eski Yunanistan'da, Roma'da, egemenliği...

Strese Doğal Çözümler

Modern çağın yaşamı kolaylaştıran teknik gelişmelerine karşılık giderek artan stres etkenlerine karşı insanlar halâ çaresi Yeditepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, İstanbul...

Mevlid kandilinde okunacak dualar

Mevlid kandilinde okunacak dualar Bu gecenin manevi zenginliğinden faydalanmak için en azından bir Hatm-i Enbiyâ yapalım. Hatm-i Enbiyâ Hatm-i Enbiyâ...

Kapat