Dinimizin Düşünce Hürriyetine Bakışı Nasıldır


islamda özgürlük

islamda

Dinimizin Hürriyetine Bakışı Nasıldır

İslam, düşünce hürriyetine büyük önem vermiştir. Kur’an’daki düşünce hürriyeti mutlak bir ifade olup belli şartlara bağlanmamıştır. İslamın doğru düşünceden, parlak fikirlerden korkusu yoktur. İlim ve düşünce hayatı ne kadar gelişirse onun yüce ve kutsal yönü o kadar iyi anlaşılır. Kur’an’da “ d ü ş ü n ü r l e r ”, “ a k ı l l a n ı r l a r ”, “ bilirler” gibi kelimelerin gectiği düşünceyi teşvik eden “200” civarında ayet vardır. Bu ayetlerden bircoğunun “düşünmez misiniz? Düşünmüyorlar mı?” gibi soru biciminde olması bile insanları düşünmeye cağırmak ve özgür düşünce ortamına sevk etmek icindir. Kur’an düşünmeyi ve düşünce hürriyetini kullanabilmeleri icin insanlara yol gösterir: İnsanların kendisine, hayvanlara, bitkilere, göre, yıldızlara, aya, güneşe, yeryüzündeki fiziksel hadiselere, gece ile gündüzün ardı ardına gelişi, gemilerin denizde yüzmesi, rüzgârın esmesi, yağmurla yeryüzünün canlanması gibi olaylara dikkatlerini cekerek düşünmelerini ister (Bakara suresi, 164. ayet, Hicr suresi, 16.ayet, Mülk suresi 3.ayet, Kaf suresi, 61. ayet).

Peygamberimiz düşünce hürriyetini nasıl uygulamıştır?

Peygamberimiz de pek cok konuda arkadaşlarına danışmış, düşüncelerine değer vermiş, özgürce düşüncelerini söylemelerini istemiştir. Hendek Savaşı planını yaparken arkadaşlarının fikrini almış ve Selman isimli sahabenin düşüncesini uygulamıştır. Hudeybiye antlaşmasının başına besmele yazdırmak isteyen Peygamberimiz, müşrikler inanmadıklar icin itiraz edip besmele yerine isimlerinin yazılmasını isteyince, düşüncelerine saygı duyarak antlaşmaya besmele koydurtmamıştır. Sahabeden Ebû Hüreyre “Ben, Allah’ın Resulünden daha fazla arkadaşları ile istişare eden birini görmedim.” demiştir. Kur’an’ın da bir emri olan istişare etmenin temeli, ise düşünce hürriyetine ve düşüncesini özgürce ifade etme hürriyetine dayanır. İslamiyet, ortaya koyduğu prensiplerle insan düşüncesinin önünü acmıştır. İlmî ve fikrî hayat canlanmış, pek cok ilim dalı kurulmuş, tercüme ve te’lif eser yazılmıştır. Dinimiz düşünmeyi ibadet saymıştır. Başkasının hak ve özgürlüklerini kısıtlamadığı müddetce, düşüncenin eyleme dönüşmesinden de rahatsız olmamıştır.

Bir önceki yazımız olan İnsanı Küçük Düşüren Davranış Bozukuluğu başlıklı makalemizde din ahlakı, kontrolü kaymetmek ve kontrolünü kaydetmiş insanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Dinimizin Düşünce Hürriyetine Bakışı Nasıldır ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

Facebook Twitter

Dinimizin Düşünce Hürriyetine Bakışı Nasıldır Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Kasım 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Sağlığınıza Doğal Çözümler

Meyve Sularımız Sıcak yaz günlerinin olmazsa olmaz serinletme kaynaklarımızdan biri olan meyvelerimiziz tanıyalım.Birçok mineral ve vitamini içinde barındıran meyve ve...

Vişne Reçeli

Vişne Reçeli Tarifi MALZEMELER: 1,5 kilo vişne, 1,5 kilo toz şeker, 2 kahve fincanı su, 2 çorba kaşığı limon suyu....

Hayatta Biriktirdiklerimiz

Topladığımız ne var gözlerimizi actığımızdan beri. Bizi biz yapan şey ne? Bitirdiğimiz okullar,aldığımız diplomalarımız mı? Yoksa okuduğumuz kitapların sayısı mı?...

Kapat