Elektrik ve Su Tasarrufu


Bulaşık makinesi ile elde yıkamayı enerji tarafından kıyaslarsak (50 derece ekonomik (tasarruflu) programa göre):

Su: Elde yıkama ile 126 litre; bulaşık makinesi ile 13 litre su tüketilir.

Enerji:Elde yıkama ile 2 kWh; bulaşık makinesi ile 1 kWh enerji harcanır.

Zaman: Elde yıkama ile 106 dakikalık, bulaşık makinesi ile yükleme boşaltma için yalnızca 15 dakikalık süre harcarız.

elektirk-ve-su-tasarrufu

Musluğunuz dakikada bir damla su sızdırıyorsa yılda 12.500 litre boşa akmış demektir. Bu da 1.250 damacanaya eşit düşmektedir.

Dişlerinizi fırçalarken ya da duş yaparken aralarda suyu kesinlikle kapatın.

5 dakikalık bir duş sırasında 60 litre su harcanıyor. Yeni duş başlıkları suyu ekonomik (tasarruflu) ve bu arada suyun basıncını artırarak verimli kullanıyor.

Tuvaleti günde 1 sefer de olsa maksadı haricinde kullanıp sifonu çekerseniz yılda 4 ton su harcamış olursunuz.

4 şahsiyet ve gündüz evde olmayan bir ailenin tuvaletinde, her bir aile bireyinin klozeti günde aşağı yukarı 5 kere kullandığı varsayıldığında, gömme rezervuar günde 20 kere kullanılıyor. Bu veriler ışığında, bir gömme rezervuar ayda 600 kere, bir yılda ise aşağı yukarı 7.200 kere yıkama gerçekleştiriyor. Uygun şartlarda her kullanıldığında 6 litre su harcayan bir asılı klozet senelik bazda 43.200 litre suyun kanalizasyona gitmesine sebep oluyor. Henüz az suyla yani tasarruflu temizlik işlevini gerçekleştiren klozetlerle kanalizasyona akıtılan bu suyun 10.800 litresini tasarruf edebilirsiniz.

Banyo ve duş bataryalarında suyun sıcaklığının ayarlanması sırasında su boşa akıtılıyor. Akan suyun yarıya yakınını ısısı yüksek su oluşturuyor. Şöyle bir konutta sıcaklık ayarı için israf edilen su ölçüsü klasik bataryalarda yılda 97 m3 iken, termostatik bataryada bu miktar yılda 34 tona iniyor. Dolayısıyla termostatik batarya kullanarak 63 ton tasarruf sağlayabilirsiniz.

Enerji etiketine sahip ürünler mümkün olan en düşük seviyedeki tüketimleriyle aşağı yukarı yüzdelik 45 enerji tasarrufu sağlıyor. Günümüzde çoğu ürün enerji ve su tasarrufunda A ve A üstü performans gösteriyor. Her “+” yüzdelik 10’luk henüz fazla tasarruf anlamına geliyor.

Akış sensörlü yani su metresi olan çamaşır makineleri, makineye henüz nasıl kadar su alındığını algılıyor ve çamaşırı yıkarken yanlızca gerektiği kadar su kullanılmasını sağlayarak israfın önüne geçiyor.

Ampullerimizi de tasarruflulardan seçiniz.

Bir önceki yazımız olan Örgü Bebek Kazak Yapımı başlıklı makalemizde bebek kazağı nasıl örülür ve bebek kazakları hakkında bilgiler verilmektedir.

Elektrik ve Su Tasarrufu ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

19 Ocak 2015 Saat : 8:49
Facebook Twitter

Elektrik ve Su Tasarrufu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Stegastes Leucostictus – Beau Gregory

Stegastes Leucostictus - Beau Gregory Latince Adı: Stegastes leucostictus Habitatı ve Anavatanı: Karayipler Beslenme Biçimi: Pul yem, artemia. Davranış Biçimi:...

Bu Dünya Çok Ama Çok Güzel 1

Beautiful Landscape Pictures, Landscape Photos, Güzel Manzara Resimleri, En Güzel Manzara Fotoğrafları, Manzara Güzel Foto

Sevgililer Günü Hediyeleri

Sevginin aşkın hatırlandığı aydır 14 Şubat. Eşlerin, sevgililerin birbirlerine hediye alma yarışına girdikleri aydır 14 Şubat. Sizlerde Sevgililer Gününde sevgilinize...

Kapat