Ferritin ve B12 Eksikliği


B12 Eksikliği Nasıl Giderilir

eksikliği anemisi kendi başına bir hastalık değildir her zaman başka bir hastalığın bir semptomudur. Nedenleri arasında Uzun süreli kanamalar; gebelik emzirme ve gelişme çağı gibi gereksiniminin arttığı durumlar; yiyecek emilim bozukluğu şpru hastalığı gibi emilim bozuklukları; besinlerle yeter miktarda alınamaması sayılabilir. Özellikle üreme çağındaki bayanlarda çok sık rastlanan bir durumdur.

Ferritin ve B12 Eksikliği

Belirtiler :

Solukluk çarpıntı nefes darlığı yorgunluk halsizlik gibi genel anemi belirtileri yanında dudak köşelerinde çatlaklar tırnakların kırılması saçların kırılıp dökülmesi dil yanmaları yutma güçlüğü (Plummer-Vinson sendromu) iştahsızlık kabızlık gibi semptomlar da bulunur.

Laboratuar :

Hipokrom anemi bulguları olarak Ortalama Eritrosit Hacmi 81 den az Otralama Eritrosit Hemoglobin 27 den düşük bulunur; eritrosit morfolojisinde mikrositoz poikilositoz anülositoz anizositoz saptanır. Serum demir düzeyi normalden düşük bulunur. Serum ferritin düzeyinin veya kemik iliğinde sideroblastların azalmış bulunması tanıyı kesinleştirici kriterlerdir; kemik iliğinde demir deposunun yokluğunu ifade ederler. Kemik iliği tetkikinde eritrosit yapım hızının arttığı saptanır. Serum ferritin düzeyinin azalmış bulunduğu vakalarda kemik iliği incelemesine gerek kalmaz.

Tedavi :

Demir eksikliğini yaratan sebebin araştırılması:

anemisi tanısı konduktan sonra oluşturan sebebe yönelik inceleme yapılmalıdır. Mesela mide tümörü veya diyafragma fıtığı gibi uzun süreli kanama yapan bir neden ortaya çıkarılabildiği takdirde bunun cerrahi yoldan tedavisine çalışılır aksi halde yarar sağlamaz.

Kan verilmesi: Ağır demir eksikliği anemilerinde tedaviye kan transfüzyonları ile başlanılmasının akut yararı vardır kemik iliği uyarılmış olur.

Demir tedavisi: Uzun süreli demir eksikliği anemilerinde demir tedavisine ağızdan demir ilaçalrıyla başlanmalıdır. Saf demir ilaçları tercih edilmelidir. Demirli ilaçlar aç karnına veya yemekler arasında alınırsa daha iyi emilir fakat hastaların çoğu mide yakınmaları nedeniyle tok karnına almayı tercih ederler. Ağız yoluyla aşırı dozda demir alınmasının sakıncası yoktur zira ince barsaklardan demir emilimi vücudun gereksinimi oranında olur ve hemosideroz (fazla demir depolanması) tehlikesi ortaya çıkmaz.

Ağızdan günlük demir elementi dozu 100-200 mg dır. Preparatları kullanırken her birinin içerdiği demir miktarı göz önünde tutularak dozlama yapılmalıdır.

Vitamin C mineral ve diğer vitaminlerle takviye edilmiş demir preparatlarının saf demir preparatlarına bir üstünlüğü yoktur. Demir tedavisine başlamadan önce sayımı yapılmalı ve hastanın tedaviye cevabı 7 gün sonraki sayımı ile kontrol edilmelidir.

Retikülosit krizi denen retikülosit artışı (% 20 nin üzerine çıkması) demir tedavisine cevap alındığını ifade eder. Aksi halde demir eksikliği dışında bir başka anemi ihtimali araştırılmalıdır (aplastik anemi?). Demir tedavisine retikülosit kriziyle cevap alındıktan sonra ağızdan demir verilmeye 3 ay kadar ayni dozda devam edilerek vücudun demir depoları doldurulmalıdır. Hemoglobin miktarı 10 gün sonra artmağa başlar ve yeterli hemoglobin artışı tedavinin 25 inci gününden sonra sağlanmış olur.

Parenteral (iğne şeklinde) demir tedavisi uzun süreli demir eksikliği anemilerinde pek gerekmez. Ancak ince barsaklardan emilim bozukluğu olanlarda veya oral (ağızdan) demir tedavisine tahammül gösteremeyenlerde başvurulabilir. Kas içi ve damar içi zerkleri mümkündür. Damar içi zerklerinin teknik zararları ve yan etkileri fazla olduğu için pek tutulmamaktadır. Kliniklerde kas içi demir zerkleri tercih edilmektedir. Jectofer ampullerinin i.m. zerkleri ağrılıdır. Ferrum Hausmann ın i.m. zerkleri ise ağrısızdır.

Ampulünde 100 mg elemanter demir bulunur. Parenteral demir dozajı: Hemoglobini % 1 g artırabilmek için ortalama 200 mg demir elementine gereksinim olduğu hesaplanmıştır. Kadınlarda bu miktar 50 mg kadar fazladır. Hemoglobin açığı (normal miktar – hastadaki HIb miktarı) 200 ile çarpılır. Bulunan rakama depo demiri olarak 1000 mg eklenir ve elde edilen gr kadar parenteral demirFerrum Hausmann ampulündeki 100 mg a bölünür. Böylece kaç ampul Ferrum Hausmann kullanılacağı hesaplanmış olur. Bu şekilde bulunan sınırın aşılması doğru olmaz zira i.m. yoldan verilen demirin hepsi dolaşıma ulaşacağı için hemosideroz (karaciğer yetmezliği diyabet) tehlikesi doğar. Genellikle parenteral demir tedavisi için 20-30 ampul yeterli olmaktadır.

Demir tedavisinin yan etkileri:

Oral kullanımda bulantı kusma mide ağrısı ishal görülebilir. Kas içi kullanımda ise zerk yerinde ağrı iltihaplanma hafif solunum güçlüğü ve göğüs ağrısı olabilir. Damar içi zerklerde ise şok aşırı kusmalar terleme sırt ve göğüs ağrıları olabilmektedir.

Alıntı…

Bir önceki yazımız olan Sağlığınıza Doğal Çözümler başlıklı makalemizde meyve sularımız, saç ve saç dökülmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Ferritin ve B12 Eksikliği ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

17 Ağustos 2013 Saat : 9:19
Facebook Twitter

Ferritin ve B12 Eksikliği Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Aralık 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Samsung Galaxy S2 İçin Android 4.1.2 Jelly Bean Güncellemesi

Samsung Galaxy S2 Samsung’un 2 yıl önce piyasaya sürdüğü amiral gemi akıllı telefonu nihayet beklenen yeni işletim sistemi versiyonu güncellemesini...

Mavi Mavi Sevdim Seni

Mavi Resimler - Mavimsi Resimler - Mavi Ask Resimleri - Mavimsi Resimler - Mavilik Resimleri - Mavimsi Sevdalar - Romantik...

Hurilerin Giydikleri Yetmiş Kat Elbise

İslami Sorular ve Cevaplar - Hurilerin Giydikleri Yetmiş Kat Elbise Soru: Cennette vücutların şeffaf olması ne anlam ifade eder? Örneğin...

Kapat