Göz Yaşı ve Görevleri


Vücudumuz farklı yollarla yaşamsal öneme sahip birden çok sıvı/akışkan salgılamaktadır. Gözyaşı bunlardan bir tanesidir. Vücudumuzda çok mühim yere sahip olan gözyaşı sağlığımız açısından ihtimal edilemeyecek kadar mühimdir. Hayatımızın her alanında yeri olan gözü muhafaza etmek bu yüzden çok önemlidir.

göz-yasi-ve-gorevleri

Gözler, her gözyaşı akıttığında gözü temizler ve gözü bakteriyel, enfeksiyonel buna benzer mikroplardan korur. Gözümüz harika şekilde tasarlanmış üretim ve boşaltma sistemini sistematik şekilde çalıştırır. Gözümüz yanlızca bu kadar mekanizmayla sınırlı değildir. Gözümüzü her kırptığımızda yüzeyindeki gözyaşı, otomatik olarak yenilenir ve bu vaka altı saniyede bir olur. Aşağı yukarı ömrü 60 sene olan bir insanın yaşamı boyunca takribî 200 milyon kez göz kırpmaktadır. Gözyaşımızın içerisinde halk aralarında “tuzlu su “olarak bilinmektedir. %98.2 su olup geriye kalan kısımları glikoz tuzlar, organik maddeler vardır.

Gözyaşının göz için birden çok faydası bulunmaktadır. Bunların bazıları şunlardır:

  • Göz kuruluğuna sebeb olan hastalığa engel olur ve göz yüzeyini nemlendirir.
  • Gözün gereksinim duyduğu bölgelere oksijen ve öbür besinleri sağlar.
  • Gözleri mikrop girmesini ve enfeksiyonlardan korur.
  • Pürüzlü olan mikroskobik kısmını göz yüzeyini pürüzsüz yapmasına destek olur .
  • Gözümüz çok hassas olmasına karşın bu denli koruma sağlaması, gözyaşının ne kadar şiddetli olduğunu göstergesidir. Gözyaşını oluşturan 3 temel katman bulunmaktadır.

Yağ Katmanı

Gözyaşının en üstünde yer alan katmandır. Dış katman olarak da tanınan bu bölüm gözyaşının buharlaşarak alt göz kapağından akıp gitmesini engeller.

Sıvı Katman

Yağ tabakanın hemen altında yer alan sıvı/akışkan katmanı, gözyaşının temel katmanıdır. Gözyaşı katmanlar aralarında en kalın katmandır. Sıvı/akışkan katmanın içerisinde tuzları, proteinleri ve lizozim karmakarışık bir kimyasal madde içeren, Korneada oluşabilecek enfeksiyonları engeller ve kornea tabakasını besleyen oksijeni taşıyarak korneadan uzaklaştırır. Ek Olarak sıvı/akışkan katmanı denge olması gerekmektedir.

Mukus Katmanı

Gözün hemen üzerinde yer alan mukus katmanı, gözyaşının temel öbür katmanıdır. Mukus katmanı konjuktiva isimli ince zardaki hücreler açısından üretilir ve suyu sevmeyen bir yapıya sahiptir. Gözün üzerinde yer alan bir başka kimyasal madde musin, yer çekimine karşın koyarak gözyaşının yere düşmesini engellemektedir.
Gözyaşı korneayı, korneayı kurumasına engel olacak miktarda üretir ve göz küresinin kayganlığını sağlar. Bu statü göz bebeği hareketlerinde huzursuz edici sürtünmeyi engeller. Bunun aksi bir vaziyette ise meydana gelir. Göz kuruluğu, yeterli miktarda gözyaşının üretilmemesinden kaynaklanan bir rahatsızlık oluşturur. Bu statü sonucu olarak üzerinde kuru noktaların oluşmasına neden olur. Göz ile göz kapağının devamlı olarak ve aşırı sürtünmesi; gözlerde yanma, acı, duygusu verir. Şayet hastalığın devam etmesi durumun gözler batar, kaşınır, şişer önümüzdeki evresinde göz işlevini adına getiremez hale gelir. Bu hastalığı pek çok şahsın yaşandığı bilinmektedir. Bu durumla karşılaştığında suni göz damlasını hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Terleme Sorunu başlıklı makalemizde fazla terleme, ter ve ter önleyici hakkında bilgiler verilmektedir.

Göz Yaşı ve Görevleri ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

Facebook Twitter

Göz Yaşı ve Görevleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Caz Jazz Müzik – Cazın Kökeni – Cazın Türleri

Caz Jazz Müzik - Cazın Kökeni - Cazın Türleri Cazın Kökeni Caz (Jazz) müziği her ne kadar 1880' lerde New...

Dünyanın En Garip Sınır Geçidi

DÜNYANIN EN GARİP SINIR GEÇİŞİ  Paraguay 1864 yılında Brezilya, Arjantin ve Uruguay koalisyonuyla çok kanlı ve uzun bir süre devam...

Afyonkarahisar İli Tanıtım Flashı

Afyonkarahisar Tanıtım Flashı Afyon tanıtımı afyon şehri afyonkarahisar tanıtımı tanıtım nasıl bir şehir Afyonkarahisar denildiğinde ilk aklan gelenler kaymak ya da...

Kapat