Gözünden solucan çıktı


333

Gözünden solucan çıktı

Sol gözünde sulanma, acı hissetmeye başlayan 52 yaşındaki Ali isimli vatandaş gözündeki acıya dayanamayınca göz merkezine muayene olmak için gitti.

İşçi emeklisi olan ’ı muayene eden Opr. Dr. Harun Yılmaz, muayene sırasında hastanın sol gözünde beyaz renkli ipliğimsi bir şeride rastladı.

13 yıllık meslek hayatında her gün onlarca hastayı muayene eden Dr. Harun Yılmaz muayene sonucu bundan yaklaşık 3 ay önce ilk kez karşılaştığı vakaya ikinci kez rastladı.

Daha önce gerçekleştirdiği muayenede olduğu gibi hastanın sol gözünde hareket halinde canlı bir solucan () keşfeden Dr. Harun Yılmaz bu hastalığın ’deki sayısının ’ta iki kez görülmesi ile birlikte toplamda 3 kez rastlandığına dikkat çekti.

Yılmaz vakayı anlatırken, “Bundan yaklaşık 3 ay önce ’60 yaşındaki bayan hasta göz ağrısı şikayeti ile bize başvurdu. Hastayı muayene ettiğimde sol gözünün beyaz olan bölümünde bir kızarıklık gördüm. Konjöktör altında hareket eden bir canlının olduğunu fark ettim. Acaba ben yanılıyor muyum diye düşündüm,çok şaşırdım.Diğer arkadaşlarda yaptıkları muayenede benim tespitimi doğruladı.Bu parazit yaklaşık 10 santim uzunluğunda bir canlıydı ve biz bu paraziti yaptığımız cerrahi girişim ile çıkarmıştık” dedi.

Dr. Harun Yılmaz, son alarak Ali Yıldırım isimli 52 yaşındaki vatandaşın aynı şikayetler ile göz merkezine geldiğini belirterek, “Biyomikroskopi ile yaptığım muayenede sol gözündeki Literatür’e Dirofilaria Repens hastalığı ismiyle geçen göz paraziti vakasına ikinci kez rastladım. Ali Yıldırım isimli hastamıza Subkonjonktival Nematod’ın çıkarılması için cerrahi müdahalede bulunarak sol gözündeki paraziti (solucan) çıkardık” diye konuştu.

Dr. Harun Yılmaz, “Türkiye’de bu konuda bildirilmiş 1 adet vaka var bunun dışında Tarsus’ta rastladığımız bir vakamız. Bu rahatsızlığın sivri sineğin bir köpeği ısırdıktan sonra, insanı ısırmasıyla bu parazitin insan vücuduna geçtiğini düşünüyoruz. Bu vaka sıtmaya da yola açabilir” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Bir önceki yazımız olan İkinci Obama dönemi resmen başladı başlıklı makalemizde ABD, barack obama ve Başkan hakkında bilgiler verilmektedir.

Gözünden solucan çıktı ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

22 Ocak 2013 Saat : 3:17
Facebook Twitter

Gözünden solucan çıktı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Ekim 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Akut Gastroenterit Nedir

Akut Gastroenterit Nedir Akut gastroenterit mide ve bağırsakların enflamasyonudur (iltihabıdır). Bu hastalıkta ishal ana bulgu olup, ishale bulantı, kusma, ateş...

Çocuklukta Uykunun Önemi

uyku, çocuk ve uyku, çocuklukta uyku Uyku ve uyanıklık bozuklukları sadece erişkinleri etkilemez, çocuklar da uyku ile ilgili erişkinler gibi...

Burc Club Hotel İzmir

BURC CLUB BAHÇELERİ  Hotel BurccluB toplam 16.000m2 arazi üzerine kurulmuştur. Kompleksimiz yeşil bir bahçe içinde inşa edilmiştir. Çevre duyarlılığının bilincinde...

Kapat