Güneş Tutulması


Coğrafya – Genel Coğrafya – Güneş Tutulması

Güneş Tutulması

Güneş Tutulması

Güneş tutulması olayı dünya, güneş ve ayın aynı anda aynı doğrultuda bir araya gelmesi sonucunda ayın gölgesinin yeryüzüne düşmesiyle gerçekleşmektedir. Yani ay güneş ve dünyanın arısına girip dünyaya gelen ışığı kesmektedir.

Güneş tutulmasının olması için dünya etrafında dönmekte olan ay ile dünyanın çevresinde döndüğü güneşin yörüngelerinin çakışması gerekmektedir.

Ayın dönüş hareketleri sebebiyle bir yılda birçok kez olması gereken bu feza olayı bu nedenden dolayı fazla ender görülmektedir.

Güneş Tutulması Şekilleri

3 tür güneş tutulması vardır. Bunlar tutulması, tutulması ve parçalı güneş tutulmasıdır.

Tam güneş tutulmasında güneş ışınlarının tamamen kesilmesiyle olur. Ayın güneşin tamamını kapatamamasına ise halkalı güneş tutulması adı verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Madenler ve Kullanım Alanları başlıklı makalemizde bakır, cd pilleri ve çinko hakkında bilgiler verilmektedir.

Güneş Tutulması ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

Facebook Twitter

Güneş Tutulması Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Aralık 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Reyhan Şerbeti

YEMEK TARİFLERİ - İÇECEKLER Ramazan ayında şerbetlerin ayrı bir yeri vardır. Şöyle buz gibi ve helalinden şerbetlere kim hayır diyebilir?...

Trafik ve İlkyardım

Trafik ve İlkyardım Trafik Ve İlkyardım Uygarlık, gün gectikce gelişmektedir. Bu gelişmeler kuşkusuz ulaşım alanında da en ileri düzeydedir. Trafiğe...

Bebekler İçin Uyku Düzeni

Bebeklerinize 2. haftadan başlayarak gece gündüz olayını ve bunları birbirinden ayırt etmesini öğretebilirsiniz. Peki bunu bebeklerimize ne şekilde ne nasıl...

Kapat