Halüsinasyon Görmek


Daha çok ruhsal ve sinirsel türdeki hastalıklarda karşılaşılan , hakikatte olmayan ancak şahsın sahip olduğu 5 duyu organından rastgele bir tanesiyle algıladığını sandığı durumlara verilen bir isimdir. Bu cins durumlarda halüsinasyon gören şahsın etrafında gerçek bir uyarıcı olmaz lakin kişi etrafında canlı veya cansız bir varlığını algılar.

http://www.kristalkalp.com/halusinasyon-gormek.html

Bakıldığında olabildiğince kompleks bir yapıda olan durumu olabildiğince kritik bir sorundur. Öyle ki, bu rahatsızlığın düzenli bir hale gelmesi halinde kişi toplumsal yaşam ve psikolojik açıdan olabildiğince etkilenebilmektedir. Büyük ihtimalle ruhsal ve sinirsel bir takım hastalıklarda görülen kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen halüsinasyon görme durumu farklı durumlarda da meydana gelebilmektedir. Bu durumlar, şahsın duyu organlarına bir zarar gelmesi halinde duyu organında oluşan işlev bozuklukları ve migren buna benzer durumlardır.

Migren, toplumda kuvvetli baş ağrısı olarak bilinmektedir. Migren rahatsızlığının farklı türleri de bulunur. Bu çeşitler yüzleri bulmakla beraber çağdaş tıp bir takım noktalarda kronik baş ağrısı sorununu ağrı kesicilerle çözmeye çalışır. Bu cins durumlarda tıp çaresiz kalır ve ağrı kesici belli bir süre bir çözüm olarak kullanılır. Bu cins kuvvetli baş ağrılarında, kişi etrafında farklı şekillerde parlaklıklar ve de ışık kümeleri görebilmektedir. Migren sırasında algılanan bu cins görüntüler halüsinasyon olarak değerlendirilmemekle beraber ,kişi baş ağrısı sebebiyle gördüklerinin gerçek olmadığının farkındadır.

Yine gözlerinde bir huzursuzluk olan bir kişi bu rahatsızlığı sebebiyle cisimleri hakikatte olduklarından farklı bir biçimde gören kişi, rahatsızlığı sebebiyle gördüğü şeylerin gerçek olmadığını bilmektedir. Bu cins durumlarda kişiler, algılamış oldukları şeylerin gerçek olmadıklarını bilmekte ve bu algılananlar halüsinasyon olarak değerlendirilmemektedir. Gerçek bir halüsinasyon gören kişi, hakikatte olmayan duyduğu bir sese, gördüğü bir görüntüye ve ya aldığı bir kokuya inanır ve algılanan bu cins şeylerin kesinlikle gerçek olduğunu sanır. Burada halüsinasyon görme durumu vardır ve şahsın tüm gerçeklik kavramı halüsinasyon esnasında yıkılmaktadır.

Halüsinasyon henüz çok görme, işitme, hissetme buna benzer alanlarda gerçekleşirken bunların haricinde ruhsal alanlarda gerçekleşen halüsinasyonlar da mevcuttur. Ruhsal halüsinasyon görme durumlarında kişi, karşındaki kimselerin düşündüklerini okuduklarına, düşünürken düşündüklerini sesli bir biçimde dile getirdiğine ve de bir takım düşüncelerin zihnine zorlukla sokulmak istendiğine inanabilmektedir. Duyu organlarında meydana gelmiş rahatsızlıklar ve de migren sonucu olarak algılanan durumlar haricinde da bir takım durumlar halüsinasyon olarak değerlendirilmemektedir.

Yaşı ilerlemiş bir kişi tam yatma zamanında veya uyandıktan hemen sonra bir takım kişileri veya nesneleri gördüğünü sanabilmektedir. Yaşlı kişilerde görüldüğü sanılan kişiler veya objeler halüsinasyon olarak değerlendirilmemektedir. Yaşlıların haricinde genç insanlarda bir takım durumlar neticesinde görülen gerçekdışı birşeyler halüsinasyon sayılmamaktadır. Aşırı olarak gerçekleşen stres, coşku ,yorgunluk ve uykusuzluk, objelerde parlaklık ,renklilik veya geometrik şekil görülmesine neden olabilir . Bir takım etkenlere bağımlı olarak gelişen durumlarda görülen gerçek dışı olaylar halüsinasyon değildir.

Halüsinasyon olarak değerlendirilen durumlara ise; psikoz, psikonevroz, şizofreni, tifo, menenjit ve uyuşturucu kullanımı buna benzer durumlar neden olabilir .Hangi vaziyette gerçekleşirse gerçekleşsin yani halüsinasyon olsun veya olmasın, kişi gerçek dışı bir şey algılarsa kompetan bir hekime görünmelidir.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Taşı Kırma başlıklı makalemizde Böbrek, böbrek taşı nasıl kırılır ve böbrek taşı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Halüsinasyon Görmek ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

Facebook Twitter

Halüsinasyon Görmek Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Ekim 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Çay Balığı

Çay Balığı Hazırlanışı Malzemeler: 1,3 kg çay balığı 2 adet soğan 8 adet defne yaprağı tuz biber Hazırlanışı: Kaynayan tuzlu...

Nijer Coğrafyası

Coğrafya - Dünya Ülkeleri - Nijer Coğrafyası Batı Afrika'da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kuzeyde Cezayir ile Libya, doğuda Çad,...

Merinos 2013 Halı Modelleri

Merinos 2013 Halı Modelleri 2013 merinos halı - halı modeleri - merinos halı modelleri - merinos halı örnekleri - merinos...

Kapat