Hasta bina sendromu


Hasta bina sendromu

sendromu hakkında bilgilendirme

Menteşe, ya da ic ortam kalitesinin cevre kalitesi kadar mühim olduğunu söyledi.

Yapılan istatistiklere göre, insanların zamanlarının büyük bir bölümünü (yüzde 80’den fazla) ev, iş yeri, mektep ve kreş gibi kapalı ortamlarda gecirdiğini, gecirilen vakit miktarının, ortamın hava kalitesinden kaynaklanan sıhhat sorunlarıyla doğrudan ilişkili olduğuna işaret eden Menteşe, Türkiye\’de ic ortam hava kalitesinin belirlenmesi, ölcülmesi ve düzenlenmesine yönelik herhangi bir yasal düzenlemenin var olmadığını kaydetti.

İÇ MEKAN DA DIŞ MEKAN KADAR TEMİZ OLMALI

Menteşe, kapalı ortamlarda sigara icilmesinin sınırlandırılmasıyla, sadece mühim bir ic hava kirleticisinin etkisinin azaltılmasının söz konusu olduğunu belirterek, “Yaptığımız anket calışmalarında genellikle insanlar yaşadıkları ic mekanlardaki havanın dışarıdaki havadan daha temiz ve kapalı ortamların kendi sağlıkları icin daha güvenli yerler olduğunu düşünmektedir. Ancak, eğer ic ortamlardaki hava kalitesinin arttırılması yönünde bazı önlemler alınmazsa, vaktimizin büyük bir kısmını gecirdiğimiz bu ortamlar, bazı sıhhat sorunlarıyla calışma ve yaşam koşullarında performans düşüklüğü gibi ekonomik neticeleri olabilecek sorunlara yol acabilmektedir” dedi.

DSÖ HASTA BİNA SENDROMU İÇİN UYARDI

İc ortam hava kalitesinin kötü olduğu binalarda uzun süre vaktini geciren kişilerde ceşitli semptomlar ve kirletici kaynağın yoğunluğuna bağlı olarak bazı hastalıkların gözlenebileceğini anlatan Menteşe, şu bilgileri verdi:

“Sağlık problemlerine sebep olan bu binalara ‘hasta bina’ denilmektedir. Son 20 sene icinde endüstrileşmiş ülkelerin coğunda, mektep cağındaki cocukların neredeyse yarısı astım ve alerjiye maruz kalıyor. Evlerdeki yetersiz havalandırmanın, plastik malzemelerden kaynaklanan ucucu kimyasal türlerinin etkili olduğu ofis calışanlarının da yüzde 20 ila yüzde 60’ında calışma veriminde düşüklüğe sebep olan ‘hasta bina’ sendromu semptomları (baş ağrısı, yorgunluk ve mukoz membran tahribatı gibi) görülmektedir. ‘Hasta bina’ sendromu, tek veya belirli bir kaynağı olmadığı icin hastalık yerine sendrom olarak sınıflandırılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘hasta bina’ sendromu icin tanımlanan duyusal reaksiyonlar, göz, burun ve boğazda tahribat, ten tahribatı, nörotoksik semptomlar, spesifik olmayan aşırı reaksiyonlar, koku ve tat şikayetleridir. İc ortam hava kalitesinin bozulması astım, kronik alerjik rinit ve hipersensitiv pnömani gibi tanı konulmuş ceşitli rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir.”

ORTAM SICAKLIĞINI 20-25 DERECEDE TUTUN

Yrd. Doc. Dr. Sibel Menteşe, kapalı alan hava kalitesinin “iyi” yada insanların konfor seviyelerine göre “uygun” olup olmadığını belirleyen bircok faktörün bulunduğunu bildirdi.

Bunda cevresel faktörlerden ortamın sıcaklığı, rutubet seviyesi, temiz hava oranının en önemlileri olduğuna işaret eden Menteşe, “Bunun dışında bircok unsur de kapalı ortamdaki havanın kimyasal ve mikrobiyolojik iceriğini etkileyebilmektedir. Örneğin, iceriğinde gaz fazına gecebilecek kimyasalların olduğu tüketici ürünleri, yapı malzemeleri gibi bazı materyallerin bulunması, ortamda mikrobiyolojik aktivitenin artmasını teşvik edecek bakteri ve mantarların gıda olarak kullandığı bazı maddelerin (bitki, aş artığı) var oluşu” dedi.

CAM AÇILACAKSA TRAFİKTEN UZAK OLMALI

Menteşe, temiz havanın, insan sağlığı acısından iyi bir kapalı alan hava kalitesine ulaşmada sağlanması gereken en mühim şart olduğunu ifade ederek, “Bir başka mühim şart ise kapalı ortamdaki şahıs sayısıdır. Kücük bir alanda cok çok kişinin devamlı aynı havayı teneffüs etmesi de eğer ortamda temiz hava akışına olanak verilemiyorsa, kapalı alan hava kalitesini menfi yönde etkileyecektir” diye konuştu.

Hava kalitesini düşüren koşulların ortadan kaldırılmasının en pratik cözüm yolu olabileceğine işaret eden Menteşe, şu önerilerde bulundu:

Örneğin eğer cam acarak havalandırma yapabileceğiniz bir ortamda zamanınızın büyük bir bölümünü geciriyorsanız, havalandırma yaptığınız bu yerin trafikten veya belirgin bir endüstriyel kaynaktan ırak olması gerekir. Eğer böyle bir yerde yaşıyorsanız bakımı periyodik olarak yapılan mekanik ekipmanlar ile ortam havasının temizlenerek sirküle olmasını sağlamanız gerekir. Özellikle derslikler ve kalabalık ofis ortamları, kapalı alan hava kalitesinin yetersiz olduğu durumların en sıklıkla rastlandığı yerlerdir. Trafik veya endüstriyel tesislerden uzakta yaşıyorsanız öncelikle yaşadığınız ortamları gün icerisinde ani cok kez havalandırınız. Yaşadığınız ortamda nem gibi bakteri veya küf üremesini kolaylaştıracak koşullar varsa bunları gidermeye calışınız. Ortam sıcaklığını 20-25 derecede tutmaya calışın. Yaşadığınız ortamda cok çok gaz emisyonu yayabilecek cevresel acıdan kalitesiz tüketici ürünleri bulundurmamaya çaba gösterin.

Alıntı

Bu Katagoriyle İlgili Diğer Başlıklara ==> ( Sağlık Köşesi ) <== Bu Katagoriden Ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Domuz gribi can aldı başlıklı makalemizde domuz gribi, domuz gribi aşısı ve h1n1 virüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

Hasta bina sendromu ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

Facebook Twitter

“Hasta bina sendromu” için 1 Yorum

  1. firuze diyor ki:

    doktor söyledi ise doğrudur bizede ona uymak düşer 😛

Hasta bina sendromu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Ekim 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Zeytinyağlı Lahana Sarma Tarifi

Bu tarif 3 - 5 kişilik ölçü baz alınarak hazırlanmıştır. Süre : 35 Dakika Porsiyon : 3 - 5 Kişilik...

Struffoli

YEMEK TARİFLERİ - TATLILAR Nelere ihtiyacımız var? 125 gr. tozşeker 500 gr. un 3 adet yumurta 1/4 çay kaşığı tuz...

The Hobbit An Unexpected Journey Wallpapers

Wallpapers The Hobbit An Unexpected Journey Wallpapers

Kapat