Ilgın Kaplıcası – Konya


Ilgın Kaplıcası - Konya

Ilgın Kaplıcası – Konya

Ilgın Kaplıcası – Konya Tanıtım Yazısı

Ilgın kaplıcası (Sahip Ata Kaplıcası), Konya’nın Ilgın[1] ilcesinin iki kilometre kadar batısında, Konya – Akşehir yolu üzerinde bulunmaktadır.
Romalılar Zamanı

Romalılar zamanında “Tyriacum” adıyla bilinen Ilgın, (Greek: Φλάβιος Πέτρος Σαββάτιος Ιουστινιανός) devrinde, ülkenin ünlü kaplıcaları arasındadır. Ilgın’ın eski Tiberiopolis olduğu, yakınında balığı bol bir göl bulunduğu ve sıcak su kaynaklarının cok şifali tesirlerinin görüldüğü bilinmektedir.
Bu dönemde Kaplıca, benzerlerini Yurdumuzun diğer yörelerinde de gördüğümüz devri sıcak su hamamları gibi, kaynağının etrafı mermerlerle düzenlenmiş, üzeri örtülü banyo ve dinlenme yerleri bulunan bir mimari yapıya sahipti. Bu gün Kaplıca’nın yakın cevresinde gördüğümüz mimari parcalar, o devrin izlerini taşımaktadırlar.
Selcuklu Zamanı

(Farsca: ابآ گَرم, Āb-e ) “Âb-ı Germ: Ilık Su, Ilgın” adıyla bilinen Kaplıca’ya, Selcuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın, aslan başlı iki mermer lüleden su akıtılan bir havuzun bulunduğu üzeri kubbeli sıcaklık ile camegah yaptırdığını biliyoruz.[2] Bu yapıya ait, daha sonra kaybolan kitabe[3] metni, kaynaklarda[4][5] şöyle verilmektedir.
Deprem ve savaş gibi sebeplerle yıkılan , 1267 yılında Sultan III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında, Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından Mimar Kaluyan el-Konevi’ye inşâ ettirilmiştir. Kadınlar bölümünün giriş kapısı üzerindeki dilimli iki kemer icindeki kitabe, celi sülüs hatlı ve 666/1267 tarihlidir. Evliyâ Çelebi, nikris hastalığına tutulan Sultan I. Alaeddin Keykubad’ın Ilgın kaplıcasında şifâ bulduğunu ve bu yapıyı yaptırdığını anlatmaktadır.
Sultan I. Alaeddin Keykubad zamanında soyunma ve sıcaklık kısımları bulunan yapının, daha sonra yıkılması sonucunda 1267 yılında Sahip Ata’nın, han, zaviye[6] ve kaplıcadan oluşan bir külliye[7] yaptığı anlaşılmaktadır.
Ünlü Türk mütefekkir[8] (düşünür) ve Mutasavvıf[9] Mevlana Celaleddin, hem sağlık imkânlarından faydalanmak ve hem de ılıca ve pazarları sebebiyle buraya gelen ceşitli insanlarla sohbet ederek, fikirlerini onlara acıklamak üzere, hemen her yıl yaz mevsiminde, aile ve dostlarıyla birlikte buraya gelerek bir süre istirahat ederdi.[10]
Osmanlılar Zamanı

Osmanlı döneminde Sultan Abdülmecid zamanında kaplıca’nın dahilinde mevcut kitabesinden anlaşıldığına göre yapı, Hicri 1256 (Miladi 1840) yılında, Ilgın eşraf[11]ından ve Türkmen Beylerinden[12] Hacı Numan Efendi[13] tarafından da tekrar tamir edilmiştir. Günümüze gelinceye kadar bir cok defa tamirat görmüştür.

Kaplıcanın özellikleri

Suyun Sıcaklığı : 42 °C’dir, pH değeri : 7,15 ve suyun iceriğinde potasyum , sodyum, amonyum, kalsiyum, magnezyum, demir, alüminyum, klorür, nitrat, sülfat ve hidrokarbonat bulunmaktadır. Toplam mineralizasyonu : 943.13 mg/l. Ortopedik ve nörolojik hastalıklarla romatizmal hastalıkların kronik tedavilerinde rehabilitasyon amacı ile kullanılması uygundur. Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri tesis bazında ayrıca verilmiştir. Anadolu Hamamları icerisinde Ilgın Kaplıcası’nın, gerek tarihi, mimari ve gerekse tıp tarihi, toplum sağlığı acısından büyük önemi vardır.

Bir önceki yazımız olan Temple Grandin başlıklı makalemizde film fragmanları, Film Tanıtımları ve nostaljik filmler hakkında bilgiler verilmektedir.

Ilgın Kaplıcası – Konya ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

Facebook Twitter

Ilgın Kaplıcası – Konya Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Gurbet Ve Tutkular

Yaşam Hikayeleri Dursun üç yıl hasretten sonra ilk defa izine gidecekti. Gurbetin kendisine yansıyan yönlerine hazır ve alışık olmaması onu...

Varoluşumuzun Amacı

Kainattaki hiçbir varlık ne kendiliğinden varolmuştur ne de kendiliğinden yok olup gidecektir. Allah’ın sonsuz bilgisi ve kudretiyle tüm yaratıklar kainat...

2013 Dantelli Gelinlik Modelleri

Sade şık dantel gelinlikler

Kapat