irade duasi


irade duasi

irade duasi

İslam – Dualar – İrade Duası

Türkce Okunuşu:

Bismillahirrahmanirrahim,

yâ senede men lâ senede lehü. Ve yâ zuhre men lâ zuhre lehü. Ve yâ câmi’eşşettâti. Ve ya râhimel emvâti. İrhamni rahmeten tuğninî biha an rahmeti men sivâke.

Allahumme lâ emlikü linefsi nef’an ve la dârren ve lâ mevten ve lâ hayâten ve lâ nüşûran. Allahumme vessî’li fîmâ rezaktenî. Ve bârik li fîmâ ve hebtenî. İnneke alâ külli şey’in kadîr. Ve lâ tusallit aleyye bizünûbi men lâ yerhamunî yâ erhamerrâhimîn. Verzuknî hayre’ddünya vel âhireti yâ Rabbel âlemîn.

İlahi, in afevteni fe lâ yenkusu fî mülkike şey’en. Ve in tu’azzibnî fe lâ yezîdu fi sultânike şey’un, inneke tecidü men yuazzibu gayrî, ve ene lâ ecidü men yerhamunî gayrüke, ferhamnî yâ rahîmu, yâ rahîmu, yâ rahîmu. Bi rahmetike ya erhamerrâhimîn.

İlâhî, enel abdü’zzelîlü’i fakîrü’i âcizü, ve enter’rabbul azîzül ganiyyül kâdirü. Azziznî bi izzetike ve ağninî bifazlike ammen sivâke ya rabbel âlemin.

Allahumme’ğfirlî zünûbi ve keffir annî hatietî vec’alnî min ibâdike’ssâlihîne.

Acıklama:

Bu mübarek duâ cok canlı bir duadır. Hak’tan , rahmet, hayat, kuvvet ve sağlam irade istemek icin sığınılan dualardan bir tanesidir. Ayrıca insanın kendi kendine hicbirşeye gücü yetmediğine, ne menfaat ve ne de mazarrat def edemeyeceğini beyan hususunda bir rehberdir.

Ayrıca rızkın genişlemesi, coluk cocuğun terbiyeli ve imanlı yetişmesini temin icin de okunmaktadır. Düya ve ahiretin saadeti, sıhhat ve afiyetin önemi de belirtilmektedir. Nefsimize zulmettiğimizi, ceşitli günahları bile bile yaptığımızı ve bunları anlar olduğumuzu da bu belirtmekteyiz. Demek istiyoruz ki: Allah’ım, eğer beni affedersen mülkünden hicbirşey kaybetmezsin. Eğer bana azab edersen mülkünde hicbirşey fazlalaşmaz. Ben senden başka merhamet edeni bulamadım. Öyle ise bana merhamet et, ey merhamet edicilerin en merhametlisi Allah’ım. Ben zelil, fakir ve aciz bir kimseyim, sen ise aziz, gani ve kâdirsin; izzetinle beni aziz kıl, fazlınla beni zengin kıl, kimseye beni muhtac etme ey Alemlerin rabbi olan Allah’ım. Allah’ım günahlarımı mağfiret et ve hatalarımı mahvet. Beni iyi kullardan eyle.

İşte bu duada buna ait dilekler mevcuttur. Bu dileklerden başka daha bircok münacatlar ve sığıntılar vardır. Yeter ki gönül hoşluğu ile ve kalb ferahlığı ile okunsun.

Bir önceki yazımız olan Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki başlıklı makalemizde allahü teala, ve fakir hakkında bilgiler verilmektedir.

irade duasi ile Benzer Yazılar:

Aradığınız Bunların İçinde Olabilir

7 Şubat 2013 Saat : 1:28
Facebook Twitter

irade duasi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
Sağlık Köşesi
Yemek Tarifleri
Erkekçe
Resimlerin Dili
Aralık 2017
P S Ç P C C P
« Oca    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kategoriler

Çok Okunanlar

Facebook Hayran Sayfası

Devamını oku:
Tecvidli Kur’an Öğreniyorum 3.Ders Davut Kaya – Harekeler

Kur'an Öğreniyorum, Davud Kaya'dan Kur'an Dersleri, Sesli ve Tecvitli Kur'an, Tecvit Öğreniyorum, Harekeler Davud Kaya'dan Kur'an Dersleri Harekeler Videosu

Denizi isteyen çocuk

Yaşam Hikayeleri - Denizi İsteyen Çocuk Hayattan kareler - Gönül Gençyılmaz yazıları - Denizi isteyen cocuk hikayesini oku Bir dağ...

En Büyük Başarı Kendin Olmaktır

En Büyük Başarı Kendin Olmaktır Hani bazı şeyler gözümüzün önünde şekil değiştirir ya, işte öyle bir şey okuyacaksınız. Ama bu...

Kapat